Adršpašsko-Teplické skály a Broumov 2010
9. 8. 2010
Jeli jsme autem, vzrážíme cca v 16,30, kupujeme králikovi, stavujeme se v Cerhe. Novinky: málo lidí na fočus, všechno visí na elektrice, naložený v bazénu. Pokračujem cca v 18,15 a po 20,00 jsme v Teplicích a hledáme kemp Bučina. Ten nacházíme, platíme na dvě noci 60,-/os + 50,-/auto + 50,-/stan. Stavíme dům, jdeme na pívo a houbu, sdělujeme si novinky z práce a s náladou jdeme spát. Ráno Jiřik nechce vstávat (jsme přece na dovolený), takže vyrážíme někdypo půl 10 směr Teplické skály vstup, kde se s námi rovnou loučí (nápisem „Na Shledanou“). Platíme vstup 60,-/os, kupujeme mapu a vcházíme. U vchodu nejsou skoro žádný lidi, první nával na hradu Střmen, který nás překvapí 300 schody nahoru jako menší rozcvičku. Ale vyhlídka byla úžo. Pokračujeme po modrý doprovázeni krásnými skalními útvary, které zaznamenáváme na fotoaparát zn. Minolta. To budou fotky. Postupně se nám daří předeběhnout několik skupin, protože Jirkovo tempos novými trekovými holemi je téměř vražedné (autor přehání). Jedněmi z předběhnutých jsou také tzv.„toaleťákové holky“, které budeme postupně vídat během naší cesty do Adru. Přes krásné výhledy na Martinské stěny a Toma natura skály (přírodní pramenitá) se dostáváme okolo Skalního něčeho k rozcestí, na kterém většinalidí pokračuje opět po modré zpět do Teplic, ale my se ještě necítíme dost unaveni a míříme po zelené na další několikasetkilometrovou túru směr Vlčí rokle spojující Teplické a Adršpašské skály. Poté, co se zelená opět napojila na modrou, Radka zjišťuje, že nás opět dohánějí toaleťákové holky, které jsme předběhli v momentě, kdy si odmotávaly toaleťák na určité potřeby. Jirkovi ale Radka nic neřekla, aby se zbytečněnestresoval. Pak nás ale stejně doběhnou, tak si je aspoň vyfotíme…Vlčí rokle vyla skvělá volba, neboť nás uchvacuje nesčetnými přírorními útvary a úkazy, můstky a nevíme, kam dřív koukat. Rokle nakonec ústído Adšpašských skal, na jejichž začátkuse nachází Adršpašské jezírko, po kterém jsme se projeli na Titaniku 2 s kapitánem, který opouští loď jako první. Dobře jsme udělali, protože jsme měli možnost vidět: ruku DiCapria a komín Titaniku 1, Vodníka Česílka s jeho manželkou alkoholičkou, dále pak letní sídlo Usámy bin Ládina apod. Zvláštností tohoto jezírka je, že v zimě nikdy nezamrzá a to z toho důvodu, že ho na podzim vypouštějí. Při případném potopení lodi plavci skáčou napravo, neplavci nalevo, to proto, aby si ve vodě nepřekáželi. Začíná pršet. Jdeme se podívat na Velký a Malý vodopád, Kapli a další…
Potom si můžeme vybrat ze 2 cest a volíme samozřejmě tu delší (cca 2,7 km asi 40minut a 400 schodů – nahoru i dolu) Prší čím dál víca my rychlým krokem opouštíme skály a vpadneme nhed do 1. restaurace po cestě. Bohužel toto rozhodnutí řadíme do kategorie špatných a restauraci NEDOPORUČUJEME. Pivo docela dobré, ale všechny ostatní služby mizerné. Busem se pak vracíme do Teplic, dáme sprchu a čau.
Ráno raníčko, k snídani čajík (protože jsme obevili kuchyň) a buchtu. Balíme stan. Cestou Jirku napadlo, že jsme tam mohli ještě zůstat, páč kemp to je na velmi dobré úrovni a cíl naší dnešní cesty nebyl daleko. Jedeme do Hlavňovaa auto necháváme na horním parkovišt, protože z dolního to je pěšky moc daleko. Dnes na programu Broumovské stěny. Souběžně s námi přijíždějí dva busy plné turistů, z čehož máme pramalou radost. Hledáme mapu, leč marně. Problém nám řeší až pán z kiosku „U zeleného párku“, který nám věnoval kopii stěn a označil nám v ní nejkrásnější místa. Trochu tápeme v hledání červené cesty, protože v tomto místě je to velmi nepřehledné, ale nakonec ji nacházíme a vyrážíme směr Soup Nest (supí hnízdo). Cestou obdivujeme krásy pískovcových útvarů ve tvaru zvířátek a jiných bytostí a velmi nás uchvátila vyhlídka na skalní divadlo. Vytváříme několik snímků do rodinného fotoalba. Okolo Bumbrlíčka pokračujeme k již zmíněnému supímu hnízdu, kde doplňujeme energii z našich zásob. Oproti doporučení prodejce ze stánkurozšiřujeme náš okruh přes Suchý důl a vynecháváme tak Panskou cestu. Cesta je příjemná, ale stále klesá => vracet se budeme do kopce. Ale nás horaly to nerozhodí ani v nejmenším. Na bývalé myslivně se napojujeme na modrou a míříme si to směrem ke Kovářově rokli. Dle informační tabule nás čeká stoupání cca 165m. Prej jako prd. I přes drastické soupání roklí vřele doporučujeme. I zde mají oči o zábavu postaráno. Zmíníme například Mariánskou jeskyni, či kovárnu… Z rokle vycházíme zpět u Divadlaa vracíme se po svých stopách zpět na parkoviště, kde výrazně ubylo aut i busů. Jsou to srabi a volili jen krátký okruh. Přemýšlíme, že si naši 11km trasu dáme znovu. Nasedáme do Prdlikaa přes Broumov směřujeme do Martínkovic do kempu u Nývltů, který je prý z těch kvalitnějších. Po příjezdu však vidíme, že místo zeje prázdnotou a vybavení na první pohled zaostává za kempem Bučnice, proto nabíráme směr zpět do Teplic, kde rozjíždíme party ve stanu a v autě. Dobrou…
Další den nás čekal přesun k Českému Dubu na oslavu Vembloudovy svatby. Cestou se zastavujeme ve Dvoře Králové na SAFARI, ale je tam strašně moc lidí, takže všechna parkoviště hlásí plno. Doporučujeme ale Restauraci v Hotelu Central na náměstí ve Dvoře Králové, se kterou jsme byli moc spokojeni. (poměr cena výkon byla vynikajícní)
No a to je asi tak všecko jako teda…
Adršpašsko-Teplické skály vřele doporučujeme, kemp Bučnice je taky príma….
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář